НП „ Иновации в действие“

Програмата цели създаването на професионални учещи се тематични общности между иновативни училищата, в които учителите от тематична област на знанието обединяват усилия и време за постигане на общи цели, мултиплициране на добрите иновационни практики, споделяне на резултати, в които се учат взаимно и генерират нови идеи и продукти. Програмата се реализира в пет модула:

Модул 1 „Нови учебни предмети, модули и интердисциплинарно учене“

Модул 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“

Модул 3 „Форуми за иновации в образованието“

Модул 4 „Училищни лаборатории за иновации“

Модул 5 „Методическа подкрепа, мониторинг, анализ и популяризиране на добър иновативен опит

Цели и обхват на програмата

Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 6 „Образователни иновации, дигитална трансформация и устойчиво развитие“ на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030). 2.1.

Обща цел Осигуряване на целенасочена подкрепа за творчески работещите училища и учители, които търсят и постигат промяна в начина на преподаване и усвояване на знанията и уменията при формиране на компетентности чрез създаване на творческа среда с фокус върху иновативни учебни планове и нови учебни програми, проектно – базирано обучение, съвместно преподаване, интердисциплинарно преподаване, изграждане на професионални училищни общности.

Специфични цели

– Подкрепа на иновативни училища, въвели нови учебни

предмети и/или интердисциплинарни модули (часове по един или няколко учебни предмета, в които се прилага интердисциплинарно учене) за повишаване на мотивацията за учене на учениците и техните резултати.

– Мултиплициране на иновативен опит за насърчаване на нововъведенията в полза на развитието и постиженията на учениците в партньорство с висшите училища, бизнеса и неправителствените организации.

– Формиране на общности и екипи с визия за сродни образователни иновации чрез представяне и структуриране на идеи, които да доведат до развиване на тематични иновативни мрежи, надградени иновативни модели и/или разработени крайни продукти и инструменти за тях.

– Научен анализ на резултатите от прилагането на иновациите в училищното образование.

            Целева група

Ученици, педагогически специалисти и родители от държавните, общинските и частните училища от системата на училищното образование.